Csónak kötelező felszerelések          Ugrás a http://csonak.info oldalra

 A kötelező felszerelések az aktuálisan érvényben lévő Hajózási Szabályzatban találhatók. Sajnos, a helyi szokásokkal módosuló gyakorlat és erről szóló mesevilág létezik. Itt nem értelmezünk szabályt, nem adunk garantáltan teljes listát, inkább csak a tapasztalatokat gyűjtjük, melyek talán átfogóbb ismeret felé segíthetnek. 


 

Kötelező felszerelések:

 

Hosszú évekig őriztem polcomon az egyazon évben kiadott kötelező felszereléseket is tartalmazó Tiszai, Dunai és Balatoni jó szándékú kiadványokat. Volt bennük némi hasonlóság, leginkább is az, hogy mind egymásnak, mind a Hajózási Szabályzatnak ellentmondtak.

Mit szeretne a vízirendőr a helyszínen a csónakban látni?  Ez már fogósabb kérdés, ha adódik alkalom, meg szoktam kérdezni és gyűjtöm a helyi erők válaszait. Szép színes csokrom van belőlük.

A vizsgáztatott motorcsónakoknál és hajóknál egyszerű a kérdés, ami a vizsgán kell, minden nap kell. (Itt nem részletezném, hogy az egyetlen db, a kikötőben fellelhető érvényes plombájú tűzoltó-készülék hány és milyen módon tud mindig pont a vizsgabiztos által ellenőrzött hajóban feltűnni.)

A nyilvántartásba-vételre nem kötelezett csónakoknál (4 KW (~5.4 LE és 6.2 méter alatt) az szokás, hogy a helyi népek tudják, mit kér arra a rend őre és ehhez tartják magukat. Tehát legyen toronyóra vagy láncfűrész, ha arrafelé az kell, hát vigyünk magunkkal.

Az ésszerűség és a szabályosság biztosan találkozik a következő pontokon:

-személyenként egy megfelelő méretű mentőmellény: (évről évre ellenőrizni szoktuk jól működnek-e, egy nyári napon felöltözve, csízmába, vízállóruhába és mentőmellénybe úszunk egyet. Olykor találunk cserére érett mentőmellényt…)

-vödör, vízmerő edény: mert ha sok víz kerül a csónakba, mégsem ihatjuk ki.

-éjszaka helyzetjelző fehér fény: legalább 1 méter magasan (azért kell 1 méter, mert ha testtel eltakarjuk a fényt, akkor a hátulról érkező motorcsónak nem látja)

-megfelelő kötél: (kikötésre, bajba jutott csónak vontatására, a megfelelő legtöbbször 10-méter hosszú, és 10-mm átmérőjű, mert ez alatti mérettel néha nem megyünk semmire, és ha már cipeljük, legyen jó).

-megfelelő evező: ez egy kenus jellegű lapát, illetve Balatonon egy pár evezőt kérnek…szóval, ha már cipeljük, lehessen használni, megér egy próbát a bevetés előtt.

 

A tűzoltó-készülék, mentőgyűrű, láncelőtétes póthorgony, hajókürt, fürdőlétra, elsősegélycsomag, és effélék vonatkozásában mindenki olvassa és értelmezze a Hajózási Szabályzatot saját felelősségére. Kövesse a törvények változását összhangban az európai rendelkezésekkel, mint ahogy törvénytisztelő magyar állampolgárhoz illik. A törvény nem tudása nem mentesít…Nem a törvény a változó, hanem az, hogy hol, mikor és mit néznek el.